Çocuk Yaşta Yetersiz Görülüp Dünya Tarihinde İz Bırakmış Kişiler – 3 İsim

Bugün sizlerle internette yapmış olduğu bir araştırma sonucunda elde ettiğim bazı bilgilerden oluşan bir yazı paylaşacağım. Çocuk yaşta yetersiz görülüp dünya tarihinde iz bırakmış kişiler hakkında 3 isimden bahsedeceğim.

Bugün icatlarından bolca söz ettiğimiz bu 3 isim bir zamanlar yetersiz görülmüş. Ancak bugün dünyada herkes tarafından tanınan dünya tarihinde iz bırakmış kişiler olarak tarihe geçmişlerdir.

Dünya Tarihinde İz Bırakmış Kişiler

Thomas Alva Edison

Dünya Tarihinde İz Bırakmış Kişiler

1847 yılında ABD’nin Ohio eyaletinde dünyaya gelen Edison yaptığı icatlarıyla Amerika ve dünya tarihine adını altın harflerle yazmayı başarmıştır. Yapmış olduğu icatların yanında kendisi önemli bir iş adamıdır. Herkes onu ampulü icat etmesiyle tanımaktadır.

Okulda Başarısız, Evde Bir Deha: Çocuk Edison

Yaratıcı ve üstün zekasıyla birçok icadın mucidi olan Edison’un eğitim hayatı örgün olarak toplamda 3 ay sürmüştür.

Edison’un okula olan ilgisiz tutumu okuldaki öğretmenleriyle ters düşmesine sebep oldu. Bu durum sonucunda da annesi Edison’u okuldan alarak eğitimine özel öğretmenler aracılığıyla evde devam etmesini sağladı.

Evlerinin bodrumunu adeta bir laboratuvara çeviren Edison icatlarının temelini olan elektrik akımı ile ilgili ilk çalışmalarını burada yaptı.

Peki Edison’un icatları neler? Sadece Ampul mü?

Edison Ampulün icadına kadar birçok çalışma denedi. Bu deneme sonuçlarında en sevdiği ilk icatlarından biri günümüzde de geliştirilerek halen daha kullanılan fonograf (1877), yani ses kayıt cihazı olmuştur. Bunun yanında film kamerası da sayıları bine yakın en önemli icatlarından birisidir.

Müzikte Bir Deha

Ludwig van Bethoven

Dünya Tarihinde İz Bırakmış Kişiler

1770 yılında Almanya’nın kuzeyinde yer alan Bonn şehrinde dünyaya gelen Beethoven yapmış olduğu bestelerle piyanoda evrensel müziğin ortak dili olmuştur.

Yüksek hayal gücü ve yaratıcı özelliği sayesinde yapmış olduğu özgün besteler onu diğer müzisyenlerden ayırır. Onu diğer müzisyenlerden ayırt eden diğer bir yönü de ortaya atılan teorilere göre onun doğuştan işitme kaybına rağmen müzisyenlikte kendi duvarlarını dahi aşacak eserleri ortaya koymasıdır.

Öğretmenleri Yetersiz Buldu: Çocuk Beethoven

Babası Johann Van Beethoven, kendisi de aynı zamanda bir saray müzisyeni olduğu için çocuğunun da müzikle ilgilenmesini istedi. Onun için ülkenin en iyi hocalarından ona özel ders verdirdi.

Beethoven’in hocaları onun müziğe karşı yetersiz ve ilgisiz olduğu kanaatine vardılar. Fakat bunlardan farklı düşünen bir hocası vardı: Mozart… Beethoven’in ilerde çok büyük bir müzisyen olacağını söyleyen Mozart bu ön görüsünde yanılmadı.

Yer Çekimini Bulan Deha

Isaac Newton

Dünya Tarihinde İz Bırakmış Kişiler

Kütle çekimini, diğer ismiyle yer çekimi kuvvetini bulan bilim adamı olarak bilinen Isaac Newton, yayınlamış olduğu ‘Newton Hareket Yasaları’ ile fizik tarihine adeta en önemli yapıtaşı olmayı başarmış.

Birçok fizikçinin çalışmalarına ışık tutmuş. Ama New Ton ismi herkesin aklına kafasına elma düşen adam görseli getirmektedir.

Geç Okul Çağı: Çocuk Newton

Kökenleri bakımdan aslen İskoç bir aileye mensup olup 1843 yılında İngiltere’nin Woolstrop köyünde dünyaya gözlerini açtı.

Babasını daha doğmadan kaybeden Newton, annesinin de farklı dönemlerde yapmış olduğu evliliklerde üvey babalarının onu istememesinden dolayı 12 yaşına kadar eğitimden uzak anneannesinin yanında sıkıntılı bir süreç yaşadı.

12 yaşında okula başlamış olmasından dolayı akran zorbalığına maruz kaldığından oldukça kötü bir eğitim dönemi geçirmiş, eğitim seviyesi olarak yaşıtlarının gerisinde kalmış. Yaşıtları ile olan bu uçurumu ileriki yıllarda yapmış olduğu çalışmalarla kat ve kat kapatmıştır.

Dünya tarihinde bu isimler kadar iz bırakmasak da muhtemelen her birimiz çocukluğunda bazı şeyler için yetersiz görülmüşüzdür. “Bu çocuk okumaz” lafını bugün en başarılı olmuş insanlar bile mutlaka işitmiştir.

Çocuklarımıza bu tip yaklaşımlarda bulunmamak, onların gelecekte mutlaka bir şeyleri başaracaklarını umut etmek ve bunun için cesaretlendirmek çok önemli. Eğitim sistemimiz içerisinde de çocuklarımızın yeteneklerini ön plana çıkartacak ve bu alanda gelişmelerini sağlayacak yöntemlerin yer alması şart.

Eğer bunu sağlayabilirsek gelecekte dünya tarihinde iz bırakmış kişiler arasına yeni isimler yazdırabiliriz! Toplumların ve ülkelerin gelişmesi buna bağlı. Dünya’da etki sahibi bir ülke olabilmek için bu konuya eğilmemiz önemli. Mustafa Kemal Atatürk bu konuda oldukça hassas davranmış ve eğitim sistemini modernize etmeye çabalamıştır.


Zaman zaman dijital pazarlama konusunda bir dijital pazarlama uzmanı olarak vereceğim bilgileri takip etmek için mehmetortac.com adresini ve Twitter hesabımı takip etmeyi unutmayın!

Click to rate this post!
[Total: 5 Average: 5]

Bir Cevap Yazın

Mehmet Ortaç sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya Devam Edin