İş Aksesuarları Hakkında Alternatif Öneriler

İş Aksesuarları Hakkında Alternatif Öneriler yazımda sizlere günümüz iş yaşamında sıklıkla kullanılan ve benim de önerdiğim bir takım aksesuarlardan bahsedeceğim. 

Her sabah uyanır uyanmaz işe gitmeden önce en büyük kaygılarımızın başında o gün ne giyeceğimiz geliyor. Siz de sabahları bu konuda stres yaşayanlardan mısınız? Açıkçası ben böyle bir stresi hiçbir zaman yaşamıyorum. Çünkü işe giderken ne giyeceğimi bir gün önceden belirliyorum. Hatta bu konuda öyle planlıyım diyebilirim ki bazen 2-3 günlük giyimimi kafamda tasarlıyorum. 

Kıyafetlerimizi Neye Göre Seçeriz?

Kıyafet tercihleri için haftalık ya da günlük takviminiz de çok önemli. O gün toplantınız varsa kıyafetinizi bu toplantıya göre belirlersiniz. Belki bunu bilinçli olarak yapmazsınız. Ancak bilinç dışı bir süreç sizi kıyafet seçiminde etkiler. 

Toplantıya kimlerle katılacağınızın da seçiminizde etkisi büyüktür. Üst yönetim ile yapacağınız bir toplantıya daha resmi kıyafetler tercih ederken, tedarikçileriniz ile yapacağınız bir toplantıya daha farklı bir giyim tercih edebilirsiniz. Bu tercihler tamamen kişinin toplantılara ve konuklara biçtiği anlam ile ilgilidir. 

Giydiğiniz kıyafetlerin yanı sıra seçeceğiniz iş aksesuarları da önem kazanır. Hem kıyafetinizin tamamlayıcısı olurlar hem de kişisel olarak statünüzü temsil ederler. 

Gelin bu yazıda iş aksesuarları seçimini birlikte detaylandıralım. Birlikte diyorum, çünkü benim de eksik kaldığım noktalar olabilir. Yorum kısmında benimle paylaşacağınız önerileri ben de uygulamaya çalışırım. 

Çanta Seçimi Önemli

Eğer siz bir kadınsanız bu başlığı doğrudan geçebilirsiniz. Çünkü bir erkeğin bir kadına çanta önermesi kadar saçma bir şey olamaz. Sizler bu konuda doktoranızı yapmış ve belki de profesörlüğe doğru yol alıyorsunuz. Benim önerim erkeklere!

Ben okul zamanlarımda bile çanta taşıma konusuna hep uzak oldum. Genellikle kitap ve defterlerimi elimde taşımayı tercih etmişimdir. 

İş hayatımın ilk yılları da böyle geçti. Eğer bilgisayar taşımam gerekmiyorsa genellikle iş yerine elimi kolumu sallaya sallaya gelirdim. O zamanlar arabam olmadığı için de metroda okumak için yanımda taşıdığım kitabım genellikler elimde olurdu. 

Ancak yıllar geçtikçe ve kariyerimde ilerledikçe yanımda taşımam gereken şeylerin listesi kabarmaya başladı. Teknolojinin gelişimi ile birlikte kullandığımız cihazlar ve bu cihazların gereksinimleri (şarj aletleri ve powerbank gibi) arttı. 

Kış aylarında çok bir sıkıntı yaşamıyordum aslında. Genellikle mont cepleri birçok şeyi taşımak için yeterliydi. Ancak yazın eğer sadece pantolon ve gömlek giyerek işe gidiyorsam yanımda taşımam gereken eşyalar sorun oluyordu. Mecburen çanta kullanmak zorunda kaldım.

İlk zamanlar tercihim bilgisayar da taşıyabileceğim türden bir sırt çantası oldu. Aslında sırt çantaları eşya taşımak açısından biçilmiş kaftan. Lakin benim gibi takım elbise giymek zorunda kalan biriyseniz sırtınızda çanta taşımak ceketinizin ütüsünün bozulmasına neden oluyor. Haliyle bu sevdadan vazgeçtim. 

Sırada bilgisayar çantası vardı. Bilgisayarımı rahatça taşıyabileceğim bir bilgisayar çantasını tercih ettim. Fakat burada da bir sorun vardı. Bilgisayar çantaları genellikle sadece bilgisayarınızın ve kablolarının sığabileceği boyutlarda üretiliyor. Haliyle diğer tüm eşyalar yine mont cebine ya da elde taşınmaya mahkum oldu.

Bu kadar arayıştan sonra sonuca ulaştım diyebilirim. Uzun zamandır tercihim hem bilgisayar hem de diğer eşyaları taşıyabileceğim şunun gibi bir çanta;

iş aksesuarları

Aslında bakarsanız yukarıdaki çanta benim kullandığım çanta değil. Almayı hayal ettiğim çanta. Piyasadaki benzerlerine göre fiyatı bir miktar yüksek. 

Kalem Tutkusu

Aslında bu konuda başka bir yazı yazmıştım. Kalem Tutkusu ile ilgili daha detaylı bir yazı okumak isteyenler buradan ya da aşağıdan yazıma ulaşabilir. Kalem konusunda tutku derecesinde bağlıyım. Bunu kalem tutkusu olarak nitelendiriyorum. Yazımın başlığı buradan geliyor. Fetişizm derecesinde bir bağlılık kabul edebiliriz. 

Sizin böyle bir tutkunuz olmayabilir. Ancak yine de kalem seçimlerinize özen göstermenizi öneririm. Çünkü kalem seçimi bir taraftan da bir statü göstergesidir. Söylediğim gibi bu konuda yazdığım ayrıntılı yazıyı okumanızı öneririm.

Kalem markalarından birkaç tanesini denedim. Şimdilik bu markalar arasında gidip geliyorum. Ancak en büyük hedefim Mont Blanc markası. Şu modeli almak gibi bir amacım var.

iş aksesuarları

Not Defteri

Benim en muzdarip olduğum konulardan bir tanesi not defteri seçimi. Ben genellikle çok fazla not almayı, yazarak anlatmayı ve anlatırken büyük çizimler yaparak konuyu tasvir etmeyi severim. Dolayısıyla çok fazla defter ve kağıt harcıyorum.

Sert kapaklı defterlerde ve çizgili ya da kareli defterlerden nefret ediyorum. Genellikle yumuşak kapak ve çizgisiz defter tercih ediyorum. Fakat çok hızlı defter bitirdiğim için ciddi bir maliyet anlamına geliyor. 

Moleskine defterler dünyada 1 numara. Benim istediğim tarzda defterleri de genellikle Moleskine üretiyor. Fakat ayda bir bu defterlerden bitirdiğimi düşünsenize… 

iş aksesuarları

Şimdilik 1 tane toplantılar için kullandığım defterim var. Aslında defter de demeyelim. Roarcraft markasından satın aldığım şu ürünü kullanıyorum.

roarcraft not defteri
Roarcraft not defteri

Taşıma konusunda da oldukça rahat. Çantamda fazla yer kaplamıyor. İstediğim yerde çantamdan çıkartıp hızlıca not alabiliyorum. Toplantılarda da oldukça işime yarıyor. Sayfaları bittikçe içerisine not defteri alıp koyabiliyorum. Yazarak anlatma ve çizme gibi işlemler için de bir miktar A4 kağıdı taşıyorum. 

Teknolojik Seçimler

Ben üniversite yıllarımdan beri tam bir Apple tutkunuyum. Bunun bir marka bağımlılığından öte kullanım kolaylığı, fazla baş ağrıtmaması gibi birçok nedeni var. Bilgisayar konusunda tercihim Macbook’tan yana. Windows bilgisayarlara da hep soğuk yaklaştım. 

Ancak ne yazık ki iş hayatında ağırlıklı olarak Microsoft ürünleri kullanılıyor. Haliyle benim de iş bilgisayarlarım genellikle Windows işletim sistemi kullanan bilgisayarlar oldu. Ancak kişisel bilgisayarım her zaman yanımda. İşlerimi kişisel bilgisayarımdan organize ediyorum. Windows bilgisayar ile yapmam gereken işler olursa hemen yanda duran diğer bilgisayara uzanıyorum.

Cep telefonu seçiminde de tercihim Apple’dan yana. iPhone kullanıyorum. Ancak şirket telefonum Samsung. Android işletim sistemli bir telefonum da var yani. Dijital pazarlama uzmanı olarak çalışmamdan dolayı aslında bu bir avantaj. Bazı konularda kontrollerimi çok farklı cihazlardan yapabiliyorum. 

Prestij Ürünleri

İşin en alacalı kısmına geldik diyebilirim. Aslında bu maddeye kadar saydıklarım arasında kalem ve defter seçimleri de prestij ürünleri arasına girer. Ancak öyle şeyler vardır ki lüzumlu değildir ama kullanmanız size prestij sağlar. Onlardan bir tanesi işte bu görselde gördüğünüz Macbook Organizer.

Roarcraft Macbook Organizer
Roarcraft Macbook Organizer

Bir toplantıya gireceksiniz ve yanınızda bilgisayarınız dahil birkaç eşya daha götürmeniz gerekiyor. İşte tam bu iş için biçilmiş kaftan. Her şeyin belli başlı yuvaları var. Oralara koyuyor ve toplantıya gidiyorsunuz. Masada her şey derli toplu duruyor. İhtiyacınız olduğunda çıkartıp kullanıyorsunuz. 

Bu ürünü de Roarcraft markası üretiyor. Tercihim yine onlardan yana. Deri ürünleri konusunda oldukça başarılılar. Üstelik bu ürünleri isminize özel de yaptırabiliyorsunuz. 

Sonuç Olarak;

Kariyer yolları uzun. Bu yolculukta kullanmak zorunda olduğunuz bir takım materyaller olduğu gibi prestij için kullanmayı tercih edeceğiniz başka şeyler de olacak. Bunların her biri sizin zevkinize göre tercihler olmalı. Ancak tüm bunların seçimlerinde çok dikkatli olmanız ve güvenilir markalar ile çalışmanız naçizane önerimdir. 

Peki siz iş aksesuarları olarak hangilerini tercih ediyorsunuz?

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Bir Cevap Yazın

Mehmet Ortaç sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya Devam Edin