Crossfit Nedir? 8 Maddede CrossFit

Crossfit nedir yazısına başlamadan önce ufak bir öneride bulunmak istiyorum. Eğer Crossfit nedir biliyorsanız ve başlamak ile ilgili çekinceleriniz varsa lütfen Crossfit Hikayem isimli yazımı okuyunuz. Eğer Crossfit hakkında hiç bilginiz yoksa ve Crossfit nedir diye merak ediyorsanız yazıya devam edebilirsiniz.

Crossfit Nedir, Nasıl Yapılmalı?

CrossFit, yüksek yoğunlukta gerçekleştirilen sürekli değişen fonksiyonel hareketlerden oluşan bir spor çeşididir. Sabit varyasyon, her seansta vücut için farklı bir uyaran sağlar ve bu da zindelik seviyelerinde sabit bir artışa neden olur.

Kullanılan fonksiyonel hareketler, fiziksel olarak aktif bir kişinin yaptığı günlük hareketlerin spora uyarlanmış halidir. Ancak çoğumuz hareketsiz hayatlara sahibiz, gün içerisinde ofislerimizde oturur vaziyette çalışıyoruz. Bu nedenle CrossFit antrenmanları, güç ve verimlilikle hareket ederken düzenli egzersizi sürdürmenin bir yolunu sunar.

Bir Başka Tanıma Göre Crossfit

CrossFit, bilinen on fitness alanının her birinde fiziksel yeterliliğini optimize etme özel amacı ile yüksek yoğunluklu, sürekli değişen, fonksiyonel hareketlerden yararlanan geniş, genel ve kapsayıcı bir güç ve kondisyon programıdır: Kardiyovasküler ve Solunum Dayanıklılığı, Dayanıklılık , Güç, Esneklik, Güç, Hız, Koordinasyon, Çeviklik, Denge ve Doğruluk. 

Genellikle “fitness sporu” olarak tanımlanan CrossFit programı, empirik olarak rakipsiz atletik performans üretecek bir fitness antrenmanı metodolojisi tasarlama özel hedefiyle yola çıkan Greg Glassman tarafından geliştirildi. Jimnastik, kardiyo egzersizleri kondisyon ve halter olmak üzere üç modaliteden hareketler ve teknikler kullanan CrossFit, sporculara sadece bilinen alanlar için değil, bilinmeyen için de herhangi bir fiziksel olasılık için hazırlamaya çalışır.

crossfit nedir

Crossfit Nasıl Yapılır?

Hareketler yüksek yoğunlukta gerçekleştirilir çünkü yoğunluk, zindeliğin gelişmesi için gereklidir. Bu, yapılan egzersizler sırasında nefes darlığı ve yorgunluk hissetmek anlamına gelir. Yoğunluk her kişiye göre değişir, bu nedenle herkes her antrenmanı bitiremeyebilir. Bunu çok fazla dert etmemek ve sürece odaklanmak gerekir. Kondisyon ve güç arttıkça antrenmanların tamamlanma oranı artacaktır.

WOD (Günün Antrenmanı) Nedir?

Crossfit terimleri arasında en sık kullanılan WOD’un İngilizce açılımı workout of the day şeklindedir. Türkçe’ye çevirecek olursak günün antrenmanı diyebiliriz. Bir Crossfit box’ına üye olduktan sonra size bir süre eğitim verilir. Bu eğitimlerde teknikleri öğrendikten sonra WOD’lara katılmaya başlarsınız. Her günün antrenmanı o günün başında tahtaya yazılır. Tüm gün boyunca tüm box üyeleri bu antrenman planını uygular.

Crossfit Antrenman Seansı Nasıldır?

CrossFit eğitimi genellikle düzenli olarak planlanmış, kalifiye ve profesyonel bir CrossFit eğitmeni tarafından yönetilen küçük grup eğitim oturumlarında sunulur. Seanslar genellikle bir saat sürer ve öngörülen fonksiyonel hareketleri öğrenmeye, uygulamaya ve gerçekleştirmeye adanmıştır. Tasarım gereği antrenmanlar sürekli değiştiğinden, hiçbir iki CrossFit seansı aynı değildir. Makine kullanmıyoruz çünkü CrossFit’te makine sizsiniz. Çubuklar ve ağırlıklar, tırmanma ve atlama ipleri, su ısıtıcısı çanları ve sağlık topları, halkalar ve çekme çubukları, zemin ve duvar kullanıyoruz. Ellerimizi ve ayaklarımızı, kollarımızı ve bacaklarımızı, sırtımızı ve midemizi kullanırız. İtiyoruz, çekiyoruz, kaldırıyoruz, koşuyoruz, zıplıyoruz, tırmanıyoruz, fırlatıyoruz, kürek çekiyoruz, rekabet ediyoruz, gülüyoruz, neşeleniyoruz, çalışıyoruz, eğleniyoruz. Beden eğitimi dersi, okul bahçesi ve arka bahçe hakkında sevdiğiniz her şey bir arada.

crossfit nedir

Herkes Crossfit Yapabilir mi?

Evet, ama sadece iyileşmek istiyorsan.

CrossFit, her şeyi kapsayan bir fiziksel sağlık ve fitness disiplinidir. Özel bir atletik çabanın tam tersi olması amaçlanmıştır. Her şeyi kapsayan doğası ve birden fazla fiziksel alana ve kapasiteye odaklanması sayesinde CrossFit, neredeyse tüm spor dallarında atletik performansı artırma konusunda benzersiz bir kapasiteye sahiptir. Bunun nedeni, o spora özgü becerilerden ziyade yalnızca sporcunun kondisyon düzeyine odaklanmasıdır. Başka bir deyişle, spora özgü becerilerinizi uygulamak teknik yeterliliklerinizi geliştirirken, CrossFit yapmak sizi daha zinde ve daha iyi bir sporcu yapacaktır. Daha yükseğe zıplamanıza, daha hızlı koşmanıza, daha sert vurmanıza, daha uzun süre dayanmanıza ve daha yüksek bir fiziksel seviyede rekabet etmenize olanak tanır.

İster eğlence amaçlı bir spor liginde oynuyor olun, ister üst düzey bir amatör veya profesyonel bir sporcu olun, performansınızı geliştirme konusunda ciddiyseniz, CrossFit yapmanız gerekir.

Crossfit Yaparken “Hantal” Mı Olacağım Yoksa Kilo Mu Alacağım?

Google’a “CrossFit sporcuları” yazın ve fotoğraflara bakın. Gördüğünüzü beğendiyseniz, o zaman sorunuza cevap vermeli. CrossFit’in vücut geliştirmeden farklı olarak, belirli kas gruplarını ve benzerlerini aşırı geliştirmekle ilgilenmediğini akılda tutmak önemlidir. Fit sporcular yetiştirmeye çalışır. Fit bireylerin bir mayo içinde harika görünmeleri, bu arayışın uygun bir yan ürünüdür. Gerçek şu ki, vücut kompozisyonundan memnun olmayan kararlı bir CrossFitter ile henüz yok. Bununla birlikte, yeni başlayanların- özellikle kadınların- başlangıçta bir antrenmanın ağırlık taşıyan bileşenlerini tam olarak benimseme konusunda bir miktar tereddüt olabilir.

crossfit nedir

Crossfit Tehlikeli Midir?

CrossFit fiziksel bir aktivitedir ve herhangi bir aktivite gibi, beklenen miktarda risk ile gelir. Herhangi bir yorucu fiziksel aktiviteye girişmeden önce bir tıp uzmanından yardım almanız her zaman şiddetle tavsiye edilir.

O halde asıl soru, CrossFit’in diğer antrenman yöntemlerinden veya sporlardan daha tehlikeli olup olmadığıdır. Cevap hayır. Aslında, doğru bir şekilde yapıldığında, CrossFit’in temel fonksiyonel hareketlere (yani vücudunuzun gerçekten tasarlandığı ve yürütmek için inşa edildiği hareketlere) dayanması nedeniyle, aslında diğer birçok yaygın eğitim yönteminden ve/veya sporcuyu statik, tekrarlayan ve doğal olmayan vücut hareketlerine girmeye zorlayan spora özgü hareketler. CrossFit yaparken kendini yaralayan var mı? Elbette. Bir katılımcının hiç yaralanmadığı bir spor veya aktivite düşünebiliyor musunuz? 

Elbette bütün bunlar asıl noktayı kaçırıyor. Şüphesiz, endişelenmeniz gereken asıl tehlike CrossFit yapmamaktan kaynaklanmaktadır. Kalp hastalığı, diyabet ve hiperglisemi tehlikelidir. Yetersiz gelişmiş bir kas ve iskelet sistemi tehlikelidir. Hareketsiz bir hayat yaşamak tehlikelidir. Vücudunuzu çöküntüden ve yaşlılığın tahribatından korunmak için uygun şekilde hazırlamamak tehlikelidir. CrossFit sizi bu tehlikelerden korur. Sağlığınızı korur, zinde olmanızı sağlar ve sizi yaşlılığa hazırlar!


Eski bir dijital pazarlama uzmanı, yeni satın almacı olarak; dijital pazarlamapazarlama servisleri satın alması, Crossfit, iş dünyası ve kişisel konularda bilgiler aktardığım bloğum mehmetortac.com adresini ve Twitter hesabımı takip etmeyi unutmayın!

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Bir Cevap Yazın

Mehmet Ortaç sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et