Yerel İşletmeler İçin Çok Kanallı Pazarlama İpuçları

Yerel İşletmeler İçin Çok Kanallı Pazarlama İpuçları yazımda yerel işletmeler çok kanallı pazarlamayı kullanarak nasıl başarılı olabilir konusunda bazı ipuçları paylaşacağım.

Pazarlama gelişmeye ve giderek daha da çok kanallı olmaya devam ediyor. Bu durum, işletme sahiplerinin mesajlarını hedef kitlelerine ulaştırmalarını oldukça zorlaştırıyor.

Reklam kampanyalarınızı etkili bir şekilde başlatmak için yalnızca bir kanala güvenme günleri geride kaldı. Bugün, kitlenizin bir kısmına basılı medyayla ulaşabiliyorken, diğer potansiyel ilişkilerin dijital platformlarda beslenmesi gerekebilir.

İşte bir markanın erişimini genişletmek ve reklam görünürlüklerini daha ileriye taşımak için çok kanallı pazarlama kampanya yürütebilmeler için 5 öneri;

Tutarlı Bir Marka Mesajı Geliştirin

Markanız sunduğunuz ürün veya hizmetler değil; markanız, müşterilerinizin şirketinizde sahip olduğu deneyimdir. Çok geniş bir kanal yelpazesinde pazarlama yapma konusunda başarılı olmak için, tüm mesajlarınızın anlaşılır olduğundan emin olmalısınız, kanal ne olursa olsun!

Üç veya yedi kanal kullanıyor olsanız da hepsinde birleşik bir pazarlama mesajı oluşturmanız gerekir. Bunu çikolata satan yerel bir işletme üzerinden örneklendirebiliriz;

Çikolatayı şeker, dondurma ve kek şeklinde yiyebilirsiniz. Ancak çikolata, ne şekilde olursa olsun çikolatadır. Markanızın tanımlanması gereken şey budur. Hangi kanalda olursanız olun, kesinlikle sizsiniz. Markalar tutarlı bir mesaj oluşturduğunda ve dağıtmak için birden fazla kanalı kullandıklarında, tüketicilerle gerçek anlamda etkileşime girme imkanı yaratırlar.

Yerel İşletmeler İçin Çok Kanallı Pazarlama
Yerel İşletmeler İçin Çok Kanallı Pazarlama

Yedekli Mesajlaşmaya Dikkat Edin

Tutarlı bir pazarlama yaklaşımı, bu deneyimin bir blogda, sosyal medya platformunda, bir mobil uygulamada veya bir gazete reklamı veya radyo spotu gibi geleneksel medya aracılığıyla gerçekleşip gerçekleşmeyeceği konusunda tüketici için tutarlı bir deneyim sunar. Ancak, birden fazla kanal kullanma fikri, farklı potansiyel müşterilerle ilgili oldukları şekilde etkili bir şekilde konuşabilmeniz içindir.

Örneğin, bir dergi reklamı yayınlarsanız büyük olasılıkla daha eski tüketicilerle iletişim kurmaya çalışacaksınız, mobil reklam kampanyalarınız genç insanlarla konuşabilir. Her iki reklam da markanızdan olduğu gibi (tutarlı) tanınmalı. Ancak hedef kitlenizin bunlarla tam olarak etkileşime girebileceği genişlikte farklı olmalıdır.

Bu, müşterilerinizi tam olarak kimin oluşturduğuna dair bir araştırma yapmanızı gerektirir. Kim ürünlerinizi satın alır? Neden sizden satın alıyorlar? Yaşları kaç? Gelirleri ne kadar? Hedefleri nedir? Hangi problemlerle karşılaşıyorlar? Hedef kitleniz hakkında ne kadar fazla bilgi keşfederseniz, her zaman mesajlarız için doğru kanalları seçmek o kadar kolay olacaktır.

Pazarlama Stratejinizin Ölçeklenebilir Olmasını Sağlayın

Eklenen kanallarla yeni iş ve ek gelir oluşturursunuz. Bu açık bir amaç olsa da her işletme sahibi hızlı büyümeyi ele almaya hazır değildir. Müşteri hizmetlerinde artan bir ihtiyaca cevap verebilecek araç, sistem ve teknolojiye sahip olduğunuzdan emin olun.

Ancak daha da önemlisi, ilk çok kanallı kampanyanızı başlatmadan önce ölçeklenebilir bir pazarlama planı oluşturmaktır. Yukarıda bahsettiğim araştırmaların bazıları bu planın sağlıklı bir biçimde oluşturulmasını sağlayacaktır. Hangi kanalları kullanacağınızı, kimleri hedefleyeceğinizi ve ayrıca her bir kanala reklam bütçenizin ne kadarını tahsis edeceğinizi belirleyin. Bir seferde 7 kanalı test yapmanız gerekmez. En iyi sonuçları sunan kanalları bulmadan önce küçük seçenekleri deneyin ve çeşitli seçenekleri test edin.

Yerel İşletmeler İçin Çok Kanallı Pazarlama
Yerel İşletmeler İçin Çok Kanallı Pazarlama

Bütçeleri Buna Göre Ayarlayın

Bütçenizi tüm kanallarınız arasında eşit olarak paylaştırmanız gerekmez. Hangi kanalların en iyi performansı gösterdiğini test ettikten sonra, bu kanallara en fazla kaynağı sağlayacak şekilde bütçelerinizi ayarlamanız gerekir.

Yardım İsteyin

Kendi işinizi kurduğunuzda, çok kanallı bir pazarlama kampanyasının içeriğini tek başınıza oluşturmanız ve planlamanız gerekmez. Dürüst olalım, pazarlama sürecinde birçok adım var!

Bir medya satın alma ajansı ile çalışmayı düşünün. Bütün bu pazarlama sürecini doğru bir şekilde kurgulamak için gerekli uzmanlığa sahip birilerine ihtiyaç duyacaksınız.

Yerel İşletmeler İçin Çok Kanallı Pazarlama
Yerel İşletmeler İçin Çok Kanallı Pazarlama

Yazarken faydalandığım kanallar: http://www.mediaspacesolutions.com/blog/5-multi-channel-marketing-tips-for-local-business-success

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

“Yerel İşletmeler İçin Çok Kanallı Pazarlama İpuçları” üzerine bir yorum

Bir Cevap Yazın

Mehmet Ortaç sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et