Yeni Normalin Vazgeçilmez Eşyası: Sırt Çantaları

Bugün sokağa çıkın, şöyle bir etrafınızdaki insanlara bakın, hemen hepsinin sırtında bir çanta olduğunu göreceksiniz. Genci yaşlısı, kadını erkeği, öğrencisi üniversitelisi ve hatta alışverişe çıkan ev hanımları artık sırt çantasız dışarı adım atmıyorlar.

Özellikle pandemi sonrasında değişen iş ve yaşam koşulları, birçok ürünün günlük olarak taşınmasını gerekli kılmıştır. Ve bu kadar eşyanın ve özellikle de laptop ya da tabletlerin taşınması için notebook çantaları vazgeçilmez bir aksesuar olmuştur.

Kişisel eşyalarımızı yanımızda taşımamızı kolaylaştıran bir araç olan çantalar geçmişten günümüze gelene kadar hem şekil, hem boyut olarak birçok değişime uğramıştır. Eskiden kadınlar tarafından daha çok kullanılan çantalar, günümüzde erkeklerin de olmazsa olmazı haline gelmiştir.

Çantanın tarihçesi, Orta Asya’ya kadar uzanmaktadır. Orta Asya Türkleri dokuma çanta alanında kendilerini geliştirmişlerdir. Urartular, Sümerler ve Mısırlılara ait hiyerogliflerde çanta figürü bulunmaktadır. Sümer tanrısı Anunnaki çizimlerindeki çanta dikkat çekici ilginç bir unsur olarak karşımıza çıkar.  Ayrıca Sümerler’e ait olduğu bilinen heykellerde de (Şanlıurfa- Göbeklitepe’de bulunan) çanta detayı yer almaktadır.

Türklerin tarihi kaynaklardan elde edilen bilgilere göre çantaları, kılıf, heybe, torba, zembil gibi çeşitli farklı isimlerde kullanmıştır. Aynı zamanda başlangıcı 1453’e dayanan saraciyede, (Deri, muşamba vb. yapılan bavul, çanta, cüzdan, kemer vb. ürün) Osmanlı zamanından beri Türklerin çanta üretiminde önemli rol oynadığını gösterir. Cumhuriyet ile birlikte batı tarzının etkisinde kalınmış, bu durum çanta üretimine yansımıştır. Gelişen teknoloji çanta modellerinin çeşitliliğinin artmasını sağlamıştır. Özellikle tekstil sanayinin hızla gelişmesi ile çanta sektörünün kapsamını arttırmıştır.

19. yüzyıl sonlarına doğru çanta insanlar tarafından modern biçimiyle kullanılmaya başlanmıştır.

2. Dünya savaşı sonrasında ise, çanta kullanımı bir gereklilikten çok kıyafeti tamamlayan bir aksesuar olarak görülmüştür. 19. Yüzyılda elde taşınan valizlerden ilham alınarak, erkeklerin kullandığı el çantaları üretilmeye başlanmıştır. 1920’li yıllarda bazı markaların fermuar kullanmaya başlaması çanta üretiminde çığır açmıştır.

Peki iyi bir promosyon sırt çantasının olmazsa olmaz özellikleri nelerdir?

İyi bir promosyon sırt çantasının en önemli özelliği kaliteli malzemelerden üretilmesidir. Özellikle dikiş ve fermuarları uzun ömürlü olmalıdır. Bununla birlikte su geçirmez özelliğe de sahip olması gerekir. Su geçirmez kumaşlar çantanın daha kullanışlı olmasını sağlarken eşyalarınızı korumanıza yardımcı olur. Sırt çantalarında bulunması gereken bir diğer özellik ayarlanabilir omuz askısıdır. Bu askı sayesinde promosyon sırt çantasının kullanım alanını genişletebilirsiniz. Çantada dikkat edilecek hususlardan birisi de çantanın içidir. İçinde istediğiniz şekilde ve kullanışlı ceplerin olması gerekir. Çok cepli tasarımlar çantanın tabanına ve yanlarına ek hacim kazandırır ve çanta içi düzeni maksimum seviyede tutarlar.

Günümüzde sırt çantaları kullanım alanlarına, büyüklüklerine ve tasarımlarına göre farklı modellerde üretiliyor. Kullanım alanlarına göre günlük, okul, seyahat, tatil ve spor sırt çantası modelleri olarak kategorilere ayrılır. Tasarımlarına göre ise çocuk, erkek ve kadın sırt çantası olarak sınıflandırılıyorlar.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Bir Cevap Yazın

Mehmet Ortaç sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et