Okul Öncesi Etkinliklerin Faydaları

Çocukların gelişimi açısından düşünüldüğünde belki de en verimli çağları, 0-6 yaş aralığıdır. Bu dönemde rakamları, harfleri, konuşmayı, yürümeyi; hayatı öğrenen çocukların ilerleyen yaşam dönemlerinde de çocukluklarının izini görmek mümkün. Çocukluk döneminde yapılan okul öncesi etkinlikler ve sosyal yaşam ile temelleri atılan kişilik, her yıl üstüne eklenerek son haline ulaşır.

Okul öncesi yani 6-7 yaşa kadar süren dönemde yapılan etkinliklerin faydasını hiç düşündünüz mü? O halde hemen öğrenin!

Okul Öncesi Etkinlikler Ne Fayda Sağlar?

İnsanların kişiliklerinin temeli, çocuk yaşlarda ve özellikle okul öncesi dönemde atılır. Bu temelde aile kadar içinde bulunulan sosyal çevrenin de payı vardır. Yaşamını inşa ederken temel atan çocuklar için aile, arkadaşlar ve sosyal etkinlikler mihenk taşı konumundadır. Okul öncesi dönemde yapılan etkinlikler sadece oyun gibi görünse de hem içinde bulunulan zamanda hem de gelecekte ciddi faydalar sağlar. Bu faydaların neler olduğuna birlikte göz atalım:

Sosyalleşme İmkanı Sunar

Hayatlarının ilk dönemlerinde sadece anne-baba ya da kardeş gibi yakın akrabalarını gören çocuklar, kendileri gibi arkadaşları ile ilk tanıştıklarında her ne kadar tedirgin bir tutum takınsalar da bir süre sonra sosyalleşme imkanı bularak yeni arkadaşlıklar kurma becerileri kazanacaklardır. Bu, yetişkinlik dönemlerinde çekingen bireyler olmalarını önleyecek önemli bir kazanımdır.

Empati Kurmayı ve Paylaşmayı Öğretir

Okul öncesi dönemde çocuklara sunulan etkinliklerde görev ve materyal paylaşımı sayesinde minikler, paylaşmanın yanında empati kurma becerisini de kazanırlar. Kitaplarını, oyuncaklarını ya da görevlerini paylaşan çocukların yetişkinlik dönemlerinde de bu kazanımla birlikte daha başarılı olmaları beklenir.

Görev ve Sorumluluk Bilinci Geliştirir

Gerek iş yaşamında gerekse arkadaşlık ilişkilerinde sorumluluk sahibi bireylerin ne kadar takdir edildiğini hepimiz biliyoruz. Peki sorumluluk bilincinin gelişmesinde en önemli basamağın, bu işin temeli olan okul öncesi dönemde atılabileceğini biliyor muydunuz? Okul öncesi dönemde yapılan faaliyetlerde görev alan ve sorumluluk üstlenen çocuklar, bu becerilerini tüm yaşamlarına entegre edebilme şansına sahip olurlar.

Motor Becerilerinin Gelişimine Yardımcı Olur

Okul öncesi faaliyetlerin hemen hepsi, çocuk gelişimi açısından faydalıdır ancak özellikle fiziksel etkinlikler ince ve kaba motor becerilerinin gelişimi için epey önemli olarak kabul edilir. Boyama, çizme, kesme, yapıştırma gibi minik faaliyetler ince motor; koşu, yürüyüş, zıplama ve yakalama gibi bütünsel faaliyetler kaba motor becerilerinin gelişimi açısından son derece faydalıdır.

okul öncesi oyunlar
okul öncesi oyunlar

Zihinsel Becerileri Geliştirir

Okul öncesi dönemde oynanan oyunların birçoğu, zihinsel becerileri geliştirmek konusunda bilinçli ya da bilinçsiz olarak tercih edilirler. Bulmaca ya da canlandırma tipindeki oyunların özellikle tercih edilmesinin en önemli nedenlerinden bir de budur.

Okul öncesi etkinlikler yaptırmak istiyor ama bunu evinizde yapmayı tercih ediyorsanız size güzel bilgi: Dijital zeka oyunları uygulaması MentalUP’ı kullanarak görsel, sözel, sayısal, dikkat gibi birçok zihinsel beceriyi güçlendirmeniz mümkün.

Okul öncesi zeka oyunu MentalUP’la tanışın!

İletişim Becerilerini Güçlendirir

Ana sınıfı dönemindeki çocuklar için sunulan bütün etkinlikler, iletişim kurmayı da gerektirir. Bir çocuk ne kadar iletişim kurarsa o kadar yaşamı boyunca iletişim becerileri o kadar güçlü olabilir. Birçok beceride olduğu gibi iletişim ve dil becerilerinin temelleri de okul öncesi dönemde atılır. Bu temellerin ise en önemli maddelerinden biri okul öncesi etkinliklerdir.

Özgüven Kazandırır

0-6 yaş döneminde yapılan faaliyetler ve oynanan oyunlarda kendini keşfeden çocuklar, özgüvenlerini de yükseltme imkanı bulurlar. Sosyal çevresi ile etkili iletişim kurabilen çocukların kendilerine güvenlerinin artması normal olarak beklenen bir durumdur. Öte yandan özgüvenli çocukların iletişimsel becerileri yaşamlarının kalanında da devam eder.


Zaman zaman dijital pazarlama konusunda bir dijital pazarlama uzmanı olarak vereceğim bilgileri takip etmek için mehmetortac.com adresini ve Twitter hesabımı takip etmeyi unutmayın!

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Bir Cevap Yazın

Mehmet Ortaç sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et