Neden Odaklanma Sorunu Yaşarız? Odaklanmamıza Yardımcı Olacak 3 Şey

5e131 focus 5519780 1920

Birçok insanın ortak sorunudur odaklanamamak. Ders çalışma sırasında bir konuyu okuyor, okuyor anlamıyorsunuz yahut bir başka örnekle elinize aldığınız bir işi büyük uğraşlar sonrasında tam olarak nasıl bitireceğinize dair sorunlar yaşıyorsanız sizlere odaklanmak için birkaç püf nokta açıklayacağız.

 Odaklanma sorunu diğer bir deyişle konsantrasyon bozukluğudur. İnsanların kendilerini odak noktasına psikolojik bir şekilde verememesi ve birden çok fazla faktörün de etkilediği bir durum olmakla beraber, tedavisinin de mümkün olduğu söz konusudur. Sizler de odak sorunu yaşamak ile uğraşıyorsanız bu yazı tam size göre.

Neden Odak Sorunu Yaşarız

Odaklanma bir göreve başladığımız an itibarı ile o görevi büyük bir özveri, sorumluluk ile bitirmeye çalıştığımız, tüm hakimiyetimizi oranın üzerinde yoğunlaştırdığımız bir düşünce biçimidir. Odaklanma sayesinde görevimizi eksiksiz bir şekilde tamamlamamız, bizlerin bu işten nasıl verim aldığımızı göz önüne koyarken, bir yandan odaklanmak için o dikkati veremediğimiz zaman ise zihnimiz bizi psikolojik olarak baskı altına çeker. Özellikle çocuklarda çok sık odak sorunu yaşamakta olup bu problemin ergenliğin bitiş çağı itibari ile etkisinin azalttığını kimi çocuklarda ise bu etkinin devam ettiği görülmüştür. Bu süreci gözlemleyerek ciddi durumlarda doktora başvurabilirsiniz.

odaklanma sorunu
odaklanma sorunu

Psikolojik Dürtüler

Tamamen kendi hayatınız içinde yaşadığınız özel meseleler iyi anlamda ya da kötü anlamda sizin bir işe odaklanma sırasında ki bütün düşünce sisteminizi çökertebilir. Bu gibi durumlarda odak sorunu yaşamak bizi bulabiliyor. Bu noktada işi ve özel hayatı birbirine çarpışmadan yürütmekte azim göstermelisiniz. Hayat şartları sizi ne kadar zorlasa da bunun üstesinden gelerek zihninizi toparlayabilirsiniz.

Fiziksel Dürtüler

Odaklanamama, psikolojik olarak etkilendiği gibi, bir o kadar da fiziksel anlamda yansımasını yapabilir.

Çektiğiniz bir karın ağrısı, baş ağrısı, diş ağrısı sizin düşüncelerinizi büyük bir şekilde etkiler. Bir konu hakkında tüm dikkatinizi toplasınız bile çektiğiniz acı, ister istemez zihninizin dağılmasına neden olur.

Odaklanmanıza Yardımcı Olacak 3 Şey

Bulunduğunuz Ortama Özen Gösterin

odaklanma sorunu
odaklanma sorunu
 • Odaklanmak için sessiz ve düzenli bir ortam da bulunmalısınız.
 • İlk olarak hayatınıza çeki düzen verin. Karmaşık bir hayat sizi dikkatsiz bir birey yapar.
 • Dağınık etraf, dağınık zihin demektir. Etrafınızdaki kuru kalabalığı toplayın bu durum sizin odaklanmanıza yardımcı olur.
 • Özellikle önemli bir işiniz var ve bütün konsantrasyonunuzu vermeniz gerekiyorsa, etrafınızdan cep telefonu bulundurmayın. Emin olun anında gelen bir bildirim sizin bütün düşünce akışınızı bir anda bozabilir. Televizyon açıksa kapatın. Kısacası odak sorunu yaşamak noktasında iseniz bunlardan uzak durmalısınız. Sadece işinizle meşgul olun.

Zihninizi Toplayın

odaklanma sorunu
odaklanma sorunu
 • Nefes alıp verin. Zihninizden ne geçiyorsa dertler, sıkıntılar, mutluluklar hepsini toplayıp rafa kaldırın. Sadece odak noktanız beyin merkezinizde bulunsun.
 • Dikkat toplamanın diğer bir unsuru zeka oyunlarıdır. Odaklanmak için bol, bol bulmaca çözerek kendinizi dikkat konusunda geliştirebilirsiniz.
 • Bazı insanlar müzik dinleyerek ders çalışmadadır. Kimi insan ise bir ses duysa bütün hakimiyetini kaybedebilir. Bu gibi durumlarda kendinizi denemeye alın. Eğer ki müzik dinleyerek, kendinizi daha iyi hissederek odaklanmada sağlamlık kazanıyorsanız arada bir müzik dinlemenizin faydası olabilir.

Bedenen ve Psikolojik Olarak Hazır Olun

odaklanma sorunu
odaklanma sorunu
 • Uyku modundan çıkarak odaklanmak için hafif bir egzersizle bedeninizi toplayın.
 • İşlenmiş gıdalardan uzak durun. Organik ürünler tüketmeye özen gösterin. Sağlıklı bir yaşam size sağlam bir zihin kazandırır. Bu durum sizin konsantrasyon direncinizi arttırır.
 • Çok yemek yemeyin. Fazlasıyla yediğiniz yemek size hazımsızlık çekmenize neden olur ve sizin bir işe odaklanmanızı engeller.
 • Uyku saatlerinizi geçirmeyin. Vaktinde yatıp vaktinde kalkmaya özen gösterin. Eğer uykunuzu almadan güne başlarsanız bu sizin vücut direncinizi düşürdüğü gibi zihninizdeki potansiyeli de işlevsel olmayan bir hale sokar.
 • Çok bunaldınız ve kendinizi bir türlü işe veremediniz. Bu gibi durumlarda odaklanmak için temiz bir hava alın. Ufak bir yürüyüşle zihninizi toplayabilirsiniz.

Hangi Durumlarda Doktora Başvurmalısınız?

Odak probleminizi kendi çabalarınızla çözemediğiniz takdirde bir birey olarak ya da çocuğunuzda aşırı derecede görülen konsantrasyon toplayamama sorunu varsa, böyle bir durumda bir an önce doktora başvurmakta fayda vardır. Gideceğiniz bir psikologdan psikolojik destek alarak odaklanamama, dikkatsizlik sorununu ortadan kaldırabilirsiniz.


Zaman zaman dijital pazarlama konusunda bir dijital pazarlama uzmanı olarak vereceğim bilgileri takip etmek için mehmetortac.com adresini ve Twitter hesabımı takip etmeyi unutmayın!

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Bir Cevap Yazın

Mehmet Ortaç sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et