Mutlaka Görülmesi Gereken 15 Yer

Masal ortamlarını andıran yerlerden, doğanın kendi büyüsünü yaydığı yerlere kadar, aşağıdaki destinasyonlar ilham verecek, sersemletecek ve keşfetme arzusu uyandıracak.

Güney İzlanda

görülmesi gereken
Mutlaka Görülmesi Gereken 15 Yer

Şelaleler, şelaleler, şelaleler. İzlanda, bir süredir doğa severlerin radarlarındaydı ve popüler bir kova listesi destinasyonu haline geldi. Ancak Blue Lagoon ve Reykjavik’in pitoresk ortamının dışında, içeri alınması gereken bazı ciddi güzellikler var. Seljalandsfoss, Háifoss ve Gullfoss, basitçe söylemek gerekirse, hayranlık uyandıran ve fotoğraflanan çarpıcı şelalelerdir ve bunların gerçek olduğuna inanmakta zorlanacaksınız.

Neuschwanstein Şatosu, Almanya

görülmesi gereken
Mutlaka Görülmesi Gereken 15 Yer

Her yıl 1.4 milyon insanın kaleye akın ettiği, giderek daha popüler bir ziyaret yeri olan Neuschwanstein , 1886’dan beri halka açık. onun ana kişisel inzivaları. Güzel bir ortamda yer alan bu inanılmaz saray, hayat bulan bir peri masalı arayan herkes için bir destinasyondur.

Vágar, Faroe Adaları

görülmesi gereken
Mutlaka Görülmesi Gereken 15 Yer

Faroe Adaları’nın tek havaalanına ev sahipliği yapan Vágar, bu Atlantik takımadalarını oluşturan 18 adadan biridir. 3.000’in biraz üzerinde bir nüfusa sahip olan Vágar, nefes kesici olduğu kadar huzurludur. Büyüklüğüne rağmen, ada 41 dağa, dört göle ve üç şelaleye sahiptir ve bu da onu keşfetmek için harika bir yer yapar.

Kapadokya, Türkiye

görülmesi gereken
Mutlaka Görülmesi Gereken 15 Yer

İç Anadolu’da yer alan Kapadokya, herhangi bir ziyaretçiyi büyüleyecek ‘peri bacaları’ kaya oluşumlarıyla dolu, Türkiye’nin mükemmel bir destinasyondur . Bölge, bazıları dokuzuncu yüzyıldan kalma fresklere sahip 30 kayaya oyulmuş kilise ve şapelin sergilendiği Göreme Açık Hava Müzesi ile inanılmaz bir tarihi öneme sahiptir. Kapadokya, bölgeyi oldukça özel bir noktadan görmek için sıcak hava balonu gezileri sunmasıyla da ün kazanmıştır.

Hallerbos, Belçika (Bluebell Ormanı)

görülmesi gereken
Mutlaka Görülmesi Gereken 15 Yer

Tarihler hava durumuna göre değişse de, herkesin en sevdiği bluebell ormanı her yıl ilkbaharda birkaç haftalığına canlanır. Normalde ziyaretçiler, yerli halkın mor çiçekli halıyı tüm görkemiyle yakalamak için tripodlarla dolup taştığı Nisan ayının son iki haftasında ormanın en canlı halini görmeyi bekleyebilirler. Dahası, Brüksel’den Hallerbos’a arabayla sadece 30 dakika uzaklıktadır, bu nedenle oldukça uygun bir büyülü yer.

Aziz Basil Katedrali, Rusya

görülmesi gereken
Mutlaka Görülmesi Gereken 15 Yer

Rusya’nın kendi Magic Kingdom’ı, Moskova’nın Kızıl Meydanı’ndaki Aziz Basil Katedrali’ne girdiğinizde Sindirella tarafından karşılanmayı neredeyse beklersiniz. Muhtemelen şehrin bir numaralı turistik noktası ve bunun iyi bir nedeni var; Bu olağanüstü güzel binanın 16. yüzyılın ortalarından beri ayakta olduğuna inanmak hala zor. St Basil’s, Rusya’daki diğer hiçbir binaya benzemez ve kesinlikle hayranlık uyandıran bir yapıdır.

Meteora, Yunanistan

görülmesi gereken
Mutlaka Görülmesi Gereken 15 Yer

Antik kaya oluşumları üzerinde ve içinde yer alan geniş bir manastır kompleksine ev sahipliği yapan Meteora, şüphesiz Yunanistan’ın en göz alıcı yerlerinden biridir. Aslen 14. ve 19. yüzyıllar arasında yerleşmiş olan bu Doğu Ortodoks dini bölgesinin bir parçasını oluşturan 24 manastır, bugün altısı kaldı. Meteora, Yunanistan’ın en önemli dini bölgesi olarak yalnızca Athos Dağı’ndan sonra ikinci sıradadır.

Büyük Prizmatik Bahar, Wyoming, ABD

görülmesi gereken

ABD’deki en büyük ve dünyanın en büyük üçüncü kaplıcası olan Grand Prismatic Spring oldukça önemli. Uzaktan devasa dilimlenmiş bir kristal gibi görünen bu jeotermal kaynak , Wyoming’deki Yellowstone Ulusal Parkı’nda yer almaktadır . Canlı renkler, kaynağın mineral bakımından zengin suyunun biyofilmindeki pigmentli arkelerin bir sonucudur.

Dalga, Arizona, ABD

görülmesi gereken

Kuzey Arizona, şanslı fotoğrafçılara ve doğa yürüyüşçülerine, eğer yapabilirlerse keşfedebilecekleri mükemmel bir konu sağlayan bu harika kaya oluşumuna ev sahipliği yapıyor. Ulaşılması zor olmasının yanı sıra (en yakın patikadan üç mil yürüyüş), potansiyel ziyaretçilere günde sadece 20 izin verilir. Bu izinlerden on tanesi, bir kişinin ziyaret etmeyi umduğu tarihten dört ay önce çevrimiçi bir piyango aracılığıyla sunulur. Diğer 10 kişi, Utah, Kanab’daki yakındaki Grand Staircase-Escalante Ulusal Anıt Ziyaretçi Merkezi’nde bir kişinin planladığı ziyaretten bir gün önce başka bir piyango ile sunuluyor. Temelde bir ömür boyu bir varış noktası.

Antilop Kanyonu, Arizona, ABD

görülmesi gereken

The Wave’den sadece yaklaşık 50 mil (80 kilometre) uzaklıkta bulunan Antelope Canyon, Navajo topraklarında Kuzey Arizona’da bulunan bir yarık kanyondur. Deneyimli fotoğrafçılar arasında popüler olan Antelope, iki ayrı slot kanyon bölümü içerir. Bölgeye erişim, yalnızca Navajo Nation tarafından izin verilen organize turlarla sağlanır, ancak birine katılmak için para harcamaya değer.

Paro Taktsang (Tiger’s Nest Manastırı), Bhutan

görülmesi gereken

Taktsang Palphug Manastırı ve Kaplan Yuvası Manastırı olarak da bilinen Paro Taktsang, Bhutan’ın Paro Vadisi’ndeki bir uçurumun kenarında yer alan bir Budist tapınağıdır. Aslen 17. yüzyılın sonlarında inşa edilen manastır, 1998’deki bir yangında neredeyse tamamen yok edildi. Bhutan hükümeti tarafından finanse edilen restorasyonu 2005 yılında tamamlandı. Uzak bir konumda yer alan ziyaretçilerin alana ulaşmak için en yakın otoparktan iki ila üç saat yürümeleri gerekiyor.

Zhangjiajie Ulusal Orman Parkı, Hunan Eyaleti, Çin

görülmesi gereken

İlk düşünceniz Avatar (2009) ise, yanınızdayız. Zhangjiajie , 1980’lerde tanındıktan sonra Çin’deki ilk resmi milli park. Sütun benzeri kaya oluşumları ve bol bitki örtüsü ile ünlü olan park, birçok eski Çin resminde yer almıştır. Wulingyuan Manzara Bölgesi’ndeki Kuzey Hunan Eyaleti içinde yer almaktadır. Kaya oluşumları aslında Avatar’daki dağ ortamı için ilham kaynağı olarak kullanıldı , bu da parkın ana sütunlarından biri olan Güney Gökyüzü Sütunu’nun 2010 yılında Avatar Hallelujah Dağı olarak yeniden adlandırılmasına yol açtı.

Leshan Dev Buda, Sichuan Eyaleti, Çin

görülmesi gereken

Leshan Dev Buda heykeli, Sichuan Eyaletinin güneyindeki Leshan yakınlarında bulunan, insan yapımının inanılmaz bir başarısıdır. 713’te görevlendirilen projeyi tamamlamak 90 yıl ve binlerce işçi aldı ve bu, onu o zamanlar dünyanın en büyük taş oyma Buda’sı haline getirdi – bugün hala sahip olduğu bir rekor. Kırılgan ve karmaşık olan heykel, UNESCO uzmanlarının gözetiminde sürekli bakım çalışması konusudur. İlginç bir şekilde, Buda’nın saçında 1000’den fazla topuz var. İnanmak için görmek gerekir.

Mermer Mağaralar, Patagonya

görülmesi gereken

Buenos Aires Gölü olarak da bilinen General Carrera Gölü, bir dizi dramatik jeolojik oluşuma ev sahipliği yapıyor. Mermer Katedral ve Mermer Şapel’den oluşan Mermer Mağaralar, Şili-Arjantin sınırındaki Patagonya’da bulunan bu buzul gölünün merkezinde yer almaktadır. Mermer Mağaralara bariz nedenlerle sadece tekneyle erişilebilir ve yerel bir tur şirketi ziyaretçiler için 30 dakikalık bir tur düzenler. 6.000 yıldan fazla bir süredir kalsiyum karbonata karşı yıkanan dalgaların sonucu, mağara duvarlarındaki yansıtıcı mavi girdaplar bunu görülmeye değer hale getiriyor.

Cehennem Kapısı, Türkmenistan

görülmesi gereken

Darvaza Krateri’nin uğursuz ama yaygın olarak bilinen adı Cehennem Kapısı, 1971 yılında bir doğal gaz sahasının bir yeraltı mağarasına çökmesi sonucu oluşan bir kraterdir. Amerikan futbolu sahası görüntüsü. Türkmenistan’da nispeten popüler bir turistik yer olan krater, Karakum Çölü’ndeki Darvaza köyünün yakınında bulunuyor. Aslında ateşe verildikten sonraki birkaç hafta içinde sönmesi bekleniyordu, ancak bu güne kadar ateş püskürmeye devam ediyor.

Kaynak: https://theculturetrip.com/north-america/articles/the-16-most-surreal-destinations-on-earth/


Zaman zaman dijital pazarlama konusunda bir dijital pazarlama uzmanı olarak vereceğim bilgileri takip etmek için mehmetortac.com adresini ve Twitter hesabımı takip etmeyi unutmayın!

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Bir Cevap Yazın

Mehmet Ortaç sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et