Mert Özarslan – Alexander Disease

Size bugün Mert Özarslan’dan bahsetmek istiyorum. Bu yazıyı yazmak için uzun süre düşündüm. Nereden başlasam ve nasıl bir yöntem izlesem diye kafamda sürekli kurgular oluşturdum. Sonunda en iyi yolun bir yerden başlamak olduğuna karar verdim. İyi niyetimiz ile kalkıştığımız bu yolda elbette bir şekilde destek buluruz diye düşünüyorum.

İbrahim Özarslan (Mert Özarslan’ın babası) benim ortaokul ve lise çağlarımdan; İzmir’den yakın bir arkadaşım. Birkaç sene önce aslanlar gibi bir oğlu oldu. Babası gibi yakışıklı olacağını kestirmenin zor olmayacağı yeğenimizin adı Mert Özarslan.

Mert Özarslan – Alexander Disease

Mert’in doğumundan bir süre sonra genetik ve çok nadir görülen bir hastalığı olduğu anlaşıldı. Hastalığın adı Alexander Disease. Ne yazık ki şu anda bu hastalığın bir tedavisi yok. Mert Özarslan 2 yaşına girmiş olmasına rağmen oturma, emekleme, yürüme, hareket etme ve konuşma kabiliyeti yok. Daha da kötüsü ne yazık ki beslenme bozukluğu var. Kısa bir süre önce midesine gastostomi tüpü takıldı. Bu tüp sayesinde makine ile hazır sindirilmiş mama ile beslenebiliyor.

Mert Özarslan Alexander Disease
Mert Özarslan

Bu hastalık ile ilgili çalışma yapılmıyor değil. Amerika Birleşik Devletlerinde bir hastanede üstelik Türk bir Doktor; Can Ficicioğlu’nun da içerisinde yer aldığı bir ekip  Alexander Disease üzerine araştırmalar yapıyor. Fareler üzerinde yaptıkları ilaç deneyinde başarılı da olmuşlar. Ancak bu ilaç insanlar üzerinde henüz denenmemiş. Amacımız Mert Özarslan’ın insanlar üzerinde yapılacak bu deney sırasında gönüllü olarak ilacı denemesi. Böylelikle çaresi henüz olmayan bu hastalıktan bir nebzede olsa kurtulma şansı olacak.

Dünya’da 100 kadar hasta olduğu için ilacın geliştirme süreci biraz yavaş ilerliyor. Ayrıca gönüllü olacak ekibe seçilebilmek için biraz sesimizi duyurmamız gerekli. Uzun lafın kısası kamuoyu oluşması, Mert Özarslan’ın haberlere çıkabilmesi ve Amerika’daki ekibin bu sesi duyabilmesi için desteğe ihtiyacımız var.

Mert Özarslan’ın Instagram hesabından kendisini takip edebilirsiniz. Sosyal medyada paylaşarak gündem oluşmasını sağlayabilirsiniz. Bir yerlerde haber yaptırma gücünüz varsa destek olabilirsiniz. Blog yazıyorsanız bu hastalıktan ve yapmak istediklerimizden kısaca bahsedebilirsiniz. Kısacası elinizden ne geliyorsa bizim için güzel ve anlamlı bir destek olacaktır.

Verebileceğiniz destekler hakkında ya da soracağınız sorular olursa bana buradan da yazabilirsiniz.

Bu yazıya puan vermek ister misiniz?
Önceki İçerikKendi Kendine Öğrenmek
Sonraki İçerikDijital Dünyanız İçin Süper Fikirleri Keşfedin
Türkiye’nin gayrimenkul sektöründe lider şirketinde Dijital Pazarlama Uzmanı olarak çalışıyorum. Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi ve İstanbul Şehir Üniversitesi Executive MBA mezunuyum. Uluslararası bir halka ilişkiler ajansında başlayan iş deneyimim dijital pazarlama ajanslarında devam etti. 2013 yılında masanın diğer tarafına geçerek pazarlama camiasının deyimi ile “müşteri” oldum. Öğrencilik yıllarımdan bu yana çeşitli sivil toplum kuruluşlarında gönüllü faaliyetler göstermekteyim. Pazarlama dışında kendi kendine öğrenme, sosyoloji, spor yönetimi gibi konularda araştırmalar gerçekleştiriyorum. Evli ve 1 kız çocuk babasıyım.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz