COVID 19 ‘un Arama Eğilimleri ve SEO Üzerindeki Etkisi

COVID 19 ‘un Arama Eğilimleri ve SEO Üzerindeki Etkisi…

Son iki aydır, tüm SEO topluluğu en son COVID 19 salgını, bunun organik trafik ve performans üzerindeki etkisi hakkında konuşuyor. Farklı sektörlerde web sitelerinin organik performansında önemli bir düşüş olduğu görülmüştür. Aynı zamanda, organik trafikte dikkate değer bir yükselişin gözlendiği birçok dikey de var. Google gibi farklı arama motorlarında ortaya çıkan çeşitli yeni Arama Motorları Sonuçları Sayfası (SERP) özellikleri vardır.

COVID 19

COVID 19 nedeniyle ekonomideki artan gerginlik ve belirsizlikler ile farklı işletmeler ve endüstriler üzerinde ciddi etkiler olmuştur. Birçok endüstri uzmanı, 12 ile 16 Mart 2020 arasında organik trafikte ve gelirlerde önemli değişikliklerin görüldüğünü belirtti.

Pandeminin ilginç gelişmelerinden biri, Google’ın sonuç sayfasının ‘koronavirüs’ ile ilgili birçok yeni paneli teşvik etmeye başlamasıydı. Bu paneller kullanıcılara hastalıkla ilgili bilgi ve veriler sağlar. İçerik genellikle Hastalık Kontrol Merkezi olan Dünya Sağlık Örgütü‘nün (WHO) web sitesinden ve diğer birçok yerel yönetim organından alınmıştır.

Google ayrıca dünya genelinde acil bir durumu belirtmek için bir ‘SOS Uyarısı’ paneli göstermeye başladı. Bu, COVID 19 acil durumunu çevrimiçi olarak ele almanın ve kullanıcılar arasında aciliyet duygusu yaratmanın en etkili yollarından biridir.

COVID 19
Covid 19

Arama Eğilimleri ve SEO

Bir başka ilginç SERP özelliği, bir kullanıcının ‘coronavirus’ ile ilgili bir şey araması durumunda, bu kriz sırasında uyulması gereken güvenlik ipuçlarının Google’da görüntülenmesidir. Bu ipuçları, araştırmacılara WHO web sitesinden alınan diğer ipuçlarıyla birlikte ellerin nasıl düzgün bir şekilde yıkanacağı veya nasıl sterilize edileceği konusunda talimat veren bir videoyu gösterir.

Ayrıca, bu pandemiden etkilenen alanları bir dünya haritasında gösteren bir ‘Etkilenen Alan’ paneli de görüntülenir. Bu haritada salgının dünyaya nasıl yayıldığını ve dünyanın farklı bölgelerindeki yoğunluğunu kolayca görebilirsiniz.

Ek olarak, arama ile ilgili diğer organik sonuçlar gösterilmeden önce Google, COVID-19’un yaygın semptomlarını hızlı bir şekilde kontrol edebileceği bir ‘semptomlar’ paneli de gösterir. Bu semptom listesi DSÖ web sitesinden de alınmıştır.

SEO
SEO

Koronavirüs Trendleri Uzun Vadede Nasıl Etkiler?

COVID 19, Google’ın arama geçmişindeki en büyük trendlerden biri olarak adlandırılıyor. İnsanlar sadece koronavirüs ile ilgili bilgi aramakla kalmıyor, aynı zamanda Narendra Modi ve Donald Trump gibi ulusal liderler de borsa ile ilgili bilgilere bakıyorlar.

Uzun kuyruklu anahtar kelimeler de önem kazanmaya başladı. Örneğin, salgın, benim bölgemde herhangi bir test merkezi var mı, karantinada izlenecek en iyi filmler / diziler var mı?

Bu tür aramalar, doğru hedef anahtar kelimeyi bulup uygun ve etkili bir strateji oluştururken dikkatli ve düşünceli olması gerektiğinden pazarlamacıları çok fazla baskı altına sokabilir.

Ayrıca, COVID 19 ile ilgili arama sorgularının, gelecekteki bankacılık, seyahat eden yeniden doğanlar, COVID 19 sonrası okulların geleceği ve bunun gibi daha fazlası gibi kombinasyon aramalarıyla birlikte uzun süre devam etmesi de mümkündür!

Arama Eğilimleri
Arama Eğilimleri

İşletmeler ve SEO’lar şu anda nasıl yanıt vermeli?

Evden çalışanların sayısı her zamankinden daha fazla arttığından, günlük işe gidip gelme artık bir zorunluluk değildir. İşletmeler ve SEO’ların artık dijital pazarlama stratejilerini formüle etmek ve yürütmek için daha fazla zamanı var. İster bir sanitiser ve maske markası için içerik ister küresel bir medya ajansı için bir SEO pazarlama planı oluşturun, burada dijital pazarlama stratejilerini planlamak ve geliştirmek için yeterli zaman var.

Çeşitli uzmanlara göre, işletmeler ve web siteleri eğrinin önünde durmalı ve web sitesini güncel tutmak ve optimize etmek için farklı fikirler ve teknikler uygulamalıdır.

Korona Virüs Nedir?

Koronavirüs hastalığı (COVID-19), yeni keşfedilen bir koronavirüsün neden olduğu bulaşıcı bir hastalıktır. COVID-19’a yakalanan çoğu kişi hafif ila orta düzeyde semptomlar gösterip özel bir tedaviye ihtiyaç duymadan iyileşmektedir.

COVID-19’a neden olan virüs, genellikle enfekte kişi öksürdüğü, hapşırdığı veya nefes verdiği zaman oluşan damlacıklar yoluyla bulaşır. Bu damlacıklar çok ağır olduğundan havada asılı kalamaz ve hemen yere ya da yüzeylere düşer.

COVID-19 ile enfekte birinin yakınındayken virüsü solursanız veya virüsün bulaştığı bir yüzeye dokunduktan sonra gözlerinize, burnunuza veya ağzınıza dokunursanız enfekte olabilirsiniz.

Koronavirüs (Covid-19): Virüsten nasıl korunulur?

El temizliğine dikkat edilmeli. Eller en az 20 saniye boyunca sabun ve suyla yıkanmalı, sabun ve suyun olmadığı durumlarda alkol bazlı el antiseptiği kullanılmalı.

Antiseptik veya antibakteriyel içeren sabun kullanmaya gerek yoktur, normal sabun yeterli.

Eller yıkanmadan ağız, burun ve gözlerle temas edilmemeli.

Hasta insanlarla temastan kaçınmalı (mümkün ise en az 1 metre uzakta bulunulmalı).

Özellikle hasta insanlarla veya çevreleriyle doğrudan temas ettikten sonra eller sık sık yıkanmalı.

Sağlıklı kişilerin maske kullanmasına gerek yok. Herhangi bir viral solunum yolu enfeksiyonu geçirmekte olan kişinin öksürme veya hapşırma sırasında burun ve ağzını tek kullanımlık kağıt mendil ile örtmesi, kağıt mendilin bulunmadığı durumlarda ise dirsek içini kullanması, mümkünse kalabalık yerlere girmemesi, eğer girmek zorunda kalınıyorsa ağız ve burnunu kapatması gerekir, mümkünse bu kişi tıbbi maske kullanmalı.

Güncel Dünya Covid-19 (Korona Virüs) Haritası


Zaman zaman dijital pazarlama konusunda bir dijital pazarlama uzmanı olarak vereceğim bilgileri takip etmek için mehmetortac.com adresini ve Twitter hesabımı takip etmeyi unutmayın!

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Bir Cevap Yazın

Mehmet Ortaç sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et