Aceleye Getirilmiş Hazları Değil, Sabır Dolu Tatmin karlığı Seçin

Bırakın en üstte aklınız olsun. Acele etmeden bir şey üzerinde düşünüp taşınma aralığınız olsun. Küçük şeylerin bile gerçekten iyi bir şey olup olmadığını sınamaya çalışın. Her zaman eğitilmemiş içgüdülerinizle tepki vermek yerine, beklemeyi ve değerlendirmeyi öğrenin. Kendiliğinden, içinizden geldiği gibi konuşmanız, davranmanız, kendi başına bir erdem değildir.

 Size bazı hazlar sunulduğunda ve bu hazlar size cazibeli, baştan çıkarıcı geldiğinde geriye çekilin ve düşüncesizce o şeyin içine atlamadan önce kendimize düşünmek için zaman kazandırın. Heyecansız, sakin, duygulara kapılmayan, yan tutmayan bir şekilde konuyu zihninizde evirin çevirin.

Bu size bir anlık hazmı getirecek, yoksa gerçek, uzun süreli bir tatmin mi sağlayacak? Ucuz heyecanlar ile anlamlı, uzun süreli ödülleri birbirinden ayırmayı öğrendiğimiz zaman, yaşamınızın kalitesi ve kişiliğiniz değişecektir. Eğer sakin düşünürseniz, bu hazza daldığınızda, sonradan yanlış bir şekilde yaptığınızı düşünerek üzüntü mutsuzluk, pişmanlık duyacağını anlarsınız.

Öyleyse bu hazza kapılmaktan kaçının ve bu kendinizi tutma edimi içinde büyük bir sevinç duyun. Bu sizin karakterinizi güçlendirecek ve size zafer duygusu yaşatacak.

Aklınızı Koruyun

Yolda yürürken bir çiviye basmamaya veya ayağınızı incitmemeye nasıl dikkat ediyorsanız, aynı şekilde zihninizin en üst yeteneği olan aklınızı zayıflatacak şeylerden kaçınmak için çok dikkatli olmalısınız. Erdemli yaşam akıl üzerine kuruludur. Eğer siz aklınızı korursanız, aklınız sizi korur.

Başkalarında Yanlış Bir Etki Bırakırsanız, Kendinize Karşı Yanlış Davranışlara Yol Açarsınız.

Eğer bir kişi saygısızca davranırsa ya da sizin hakkınızda kırıcı konuşmalar yaparsa, o kişinin, sizin onun üzerinde bıraktığınız etkiden dolayı bunu yapmakta haklı olduğunu düşünebileceğini anımsayın.

Bu kişinin sizi, sizin kendi gördüğünüz gibi görebileceğini beklemek doğru değildir.

Eğer bu kişi yanlış izlenimler yüzünden birtakım sonuçlara varmışsa, yanlış görüşe sahip olan bu kişi aldatılmıştır ve dolayısıyla zarar görmüştür. Bir kez bunu açık seçik anladığımızda, size küfür etseler bile, kendinizi başkaları tarafından hakarete uğratılmış hissetmezsiniz. Kendinize şunu söyleyebilirsiniz. O kişiyle böyle görünmüş, bu yalnızca onun üzerinde kalan etkidir.’

Epiktetos

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Bir Cevap Yazın

Mehmet Ortaç sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et