New Amsterdam’da Unutulan Çalışan

İş hayatı, sosyal hayat ve özel hayatım birbirine geçince birbiri arasında anlamlar bulmak gibi problemler yaşayabiliyorum. Bunlardan bir tanesini eşim ile birlikte izlediğimiz New Amsterdam dizindeki bir sahnede yaşadım. New Amsterdam’da unutulan çalışan yazımı da bu nedenle yazıyorum.

New Amsterdam Dizisi

Son günlerin popüler dizilerinden bir tanesi New Amsterdam. Netflix’te en çok izlenen diziler arasında bulabilirsiniz. Ancak konumuz bu değil. Öncelikle diziyi bilmeyenler için kısa bir özet geçeyim. Dizideki ana kahramanımız işkolik bir doktor. Doktorumuz New Amsterdam isimli hastanenin medikal direktörü oluyor ve hikaye buradan başlıyor.

new amsterdam

Dizinin bir bölümünde hastanede verimliliği artırabilmek adına bir takım adımlar atılıyor. Medikal direktörümüz aslında kimseyi işten çıkartmamak isteyen, herkesten olabildiğince çok faydalanma amacı taşıyan bir arkadaş. Bunun üzerine hastaneyi gezerek hiç tanımadığı çalışanlarla tanışmak ve onların işlerinin önemi hakkında konuşmak istiyor. İşte tam bu sırada hastanenin bodrum katında biri ile tanışıyor.

New Amsterdam’da Unutulan Çalışan

Bodrum katta bir odada röntgenler filmlerin üzerine basılıyor. Bunun için tahsis edilmiş bir makine var. Bu makinenin önünde oturan da bir çalışan! Fakat bir süre önce dijital dönüşüm yaşanmış ve röntgen çekimleri doğrudan doktorların tabletlerine gelmeye başlamış. Şu şansa bakın ki bu noktadan sonra hiçbir doktor röntgeni filme bastırma ihtiyacı hissetmemiş.

Tabi herkes günlük işinin içerisine dalmış ve bodrum kata uğramamış. Röntgen makinesinden sorumlu çalışan ise burada resmen unutulmuş! Kendisi de bu durumdan rahatsızlık duymamış. Neden duysun ki? Maaşı zamanında yatıyor ve hiçbir sorunu yok!

new amsterdam

Bu sahneyi izleyince komik geliyor ve gülüyorsunuz. Ama dizinin senaristleri aslında çok doğru bir noktaya parmak basmışlar. Bugün şirketlerimizde çalışan, bu tipten insanlar yok mu? Yaptığı işin modası çoktan geçmiş ama bir şekilde o kurumun içerisinde varlığını korumaya devam eden çalışanlar yok mu?

Verimlilik için Şirketinize Bir Göz Atın!

Herkesin şirketini bir daha gözden geçirmesi, unutulan çalışanları tespit etmesi gerekir. Bu yazıdaki kastım bu kişileri tespit edip işten çıkartın demek değil! Sakın bu konuda yanlış anlaşılmalara kapılıp yönettiğiniz şirkette toplu katliamlar yapmayın! Benim amacım tamamen verimliliği artırmak!

Şirketinizde artık hiçbir işe yaramayan çalışanları tespit ederek onları yine şirket içerisinde başka alanlara yönlendirebilirsiniz. Böylelikle mevcut istihdam kapasitenizden tam olarak faydalanırsınız. Belki de bu çalışanların içerisindeki hiç beklenmedik bir cevheri ortaya çıkartacak ve hem kendisini hem de şirketinizi ileriye taşıyacak hamleleri yapmasına imkan sağlayacaksınız!

Böyle bir fırsatı yabana atmayın derim!


Zaman zaman dijital pazarlama konusunda bir dijital pazarlama uzmanı olarak vereceğim bilgileri takip etmek için mehmetortac.com adresini ve Twitter hesabımı takip etmeyi unutmayın!

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Bir Cevap Yazın

Mehmet Ortaç sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya Devam Edin