Bitcoin Lightning Network Nedir?

Bitcoin Lightning Network, Bitcoin için anlık ödemelere katkı sunabilecek mi? Bitcoin Lightning Network nedir? Lightning Network, Bitcoin yatırımcı ağında anlık ödemelerin yapılabilmesi adına hem blockchain teknolojisi hem de akıllı sözleşmelerin gücünü artıran açık bir protokol katmanının adıdır.

Saniyede milyonlarca işlem yapabilme kapasitesine sahiptir. Bu ağda yapılan çapraz zincir atomic swapların ücretleri oldukça düşüktür. Anında ödeme yapılmasını sağlayan yapısı da bulunmaktadır. Lightning Network, Bitcoin işlemlerinin anlık olarak yer almasına olanak sağlar.

Bundan ötürü de Bitcoin için ölçeklendirme çözümü olarak kabul edilmesine neden olabilir.

Bitcoin Lightning Network
Bitcoin

Bitcoin Lightning Network Hakkında

Lightning Network’ün arkasındaki temel kavram Off-chain işlemleridir. Bunun ifade ettiği mana, her işlemin blockchain teknolojisine kaydedilmesine gerek olmadığıdır. Mesela, Hal ve Nick iki yatırımcıdır. Oldukça sık ödeme dönüşümlerini değiştiriyorlar.

Bir ödeme kanalı açıyorlar. Kanalın açılışını blockchain sistemine ya da temel katmana kaydediyorlar. Çok düşük ve ehemmiyetsiz bir işlem ücreti ile çok fazla işlem yapabiliyorlar. Taban katmanına dokunmaları gereken bir tek zaman vardır. O da kanalı kapatmak istediklerindedir. Kanalın son halini blok zincir üzerinde kaydedecekleri zamandır.

28 Ekim tarihinde saat 9:15 sularında 1ML’ye göre, Lightning Network ‘de 3,877 düğüm ve 11.706 kanal bulunuyordu. Ortalama düğüm kapasitesi ise 0,067 BTC ve 429,36 dolardı. Hal böyle iken ortalama kanal kapasitesi ise 0,012 BTC ve 78,80 dolar seviyelerindeydi.

Düğüm başına ortalama 10,90 kanal bulunuyordu. Ortalama düğüm yaşı ise 130,3 gün, ortalama kanal yaşı da 73,6 gün sürüyordu. Son olarak Medyan Taban ücreti de 0,000064443 dolar seviyelerine denk geliyordu.

Lightning Network Ardındaki Güç

Bitcoin Lightning Network, yeni nesil ve merkezi olmayan finansal altyapıyı temellendiren ABD San Francisco merkezli yazılım geliştirme şirketi olan Lightning Labs tarafından geliştirilmektedir.

Lightning Labs Katılımcıları 2018 Mart ayında iki buçuk milyon dolar gücünde tohumluk yuvarlak Dijital Para Birimi Grubu oluşturdu. Ayrıca tanınmış simalardan; Twitter ve Square CEO’su Jack Dorsey ile Litecoin Creator Charlie Lee’nin yanı sıra, El Sanatları Girişimleri ve David Sacks ile Ben Davenport da teknoloji içerisinde yer alır.

Ayrıca, Kevin Hartz ve Tikhon Bernstam ile Bill Lee, The Hive ve Jacqueline reses de bu teknolojiye yönelmiştir. Tarih yaprakları 2016 senesini gösterdiğinde, Elizabeth Stark ve Olaoluwa Osuntokun Lightning Labs’ı kurmuştu.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Bir Cevap Yazın

Mehmet Ortaç sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et