Dijital Pazarlama Eğitimi Nasıl Alınır?

Dijital pazarlama son 10 yılda adım adım daha değerli bir konuma geldi. Özellikle pandemi süreci dijital pazarlama uzmanı olarak çalışan insanlara ihtiyacı hızlandırdı. Peki, dijital pazarlama eğitimi nasıl alınır? Dijital pazarlama uzmanı olmak için ne yapmak gerekir? Bu işin ücretsiz bir yolu var mıdır?

Dijital Pazarlama Uzmanı Olmadan Önce Pazarlama Uzmanı Olun!

Konuya kitabın ortasından girecek ve dijital pazarlama uzmanı olabilmek için yapmam gereken en önemli uyarıyı başta yapacağım. Pazarlama uzmanı olmadan dijital pazarlama uzmanı olunmaz! Öncelikle pazarlamanın temel ilkelerini bilecek ve tecrübe edeceksiniz ki dijital pazarlama alanında da başarı sağlayabilesiniz.

Sadece dijital pazarlama uzmanı olacağım diye bu yola giriş yaparsanız siz ancak panel kullanan bir uzmanlıktan öteye gidemezsiniz. Birileri pazarlama stratejisini kurgular, fikirleri üretir, ajansları yönetir; siz sadece panel kullanarak reklamları aktif eder, sosyal medyayı yönetirsiniz. Bu da aslında dijital pazarlama alanında kariyer yapmak için bir yol. Hayatınız boyunca azıcık aşım kaygısız başım felsefesi ile ne uzar ne de kısalırsınız.

Pazarlama stratejisini, fikir üretmeyi, ajans yönetmeyi bilen bir dijital pazarlama uzmanı kariyer basamaklarını daha hızlı tırmanacaktır. Bu noktayı sakın kaçırmayın! Eğer sıfırdan bir dijital pazarlama uzmanı olma yolculuğuna çıkmaya hazırlanıyorsanız yazıyı bu noktada bırakmanızı tavsiye ederim.

dijital pazarlama eğitimi

Dijital Pazarlama Eğitimi Sektörü

Ülkemizde her trend olan şeyin yanında bir de ticareti mutlaka ortaya çıkar. Dijital pazarlama alanı da bundan muaf olamadı ne yazık ki. 2010 yıllarından başlamak üzere dijital pazarlama eğitimi sektörü türedi bir anda. Bu alanda 2 ay çalışmış olan herkes bir anda eğitimci oldular.

Nasıl olmasınlar ki? Yeni bir alan var ve bu alanı bilen hiç kimse yok. 2 ay tecrübe eden körler ülkesinin tek gözlüsü oluyor. Bu insanları kınadığım için söylemiyorum. Bu çok normal bir durum!

Dijital pazarlama uzmanı olmak isteyenler bir anda sertifika programlarına koştu. Yüklü paralar ödeyerek bu sertifikalara sahip oldular. Tabi sektör henüz emekleme adımlarını atmaya başladığı için eğitimler de yüzeysel kaldı. Konu başlıkları ve dünyadan örneklerle süslenmiş sunumlar duvarlara yansıtıldı. Bu sunumların %30’luk kısmı zaten dijital pazarlamanın neden bu kadar önemli olduğunu istatistiksel verilerle kanıtlayan bölümler oldu.

Ücretsiz Dijital Pazarlama Eğitimi

Neyse ki Google gibi, Semrush Academy gibi, Hubspot Academy gibi ücretsiz eğitim ve sertifika programları imdada yetişti. Özellikle Google bu alana çok iyi öncülük etti. Bizlere sadece reklam yayını yapacağımız paneller sunmadı, aynı zamanda genel olarak dijital pazarlama ve özel olarak Google ürünleri hakkında güzel eğitim ve sertifika programları sundu. Bu programları tamamlayan biri dijital pazarlama uzmanı olma yolunda önemli bir aşamayı geride bırakmış oluyor. Geriye kalan şey ise tamamen tecrübe. Tecrübe de olmazsa olmayacak şey zaten!

dijital pazarlama eğitimi

O halde bugün “dijital pazarlama uzmanı nasıl olabilirim?” “Dijital pazarlama eğitimi var mı?” “Dijital pazarlama uzmanı sertifikası almak için ne yapmam lazım?” “Bu eğitimler yararlı mıdır?” gibi soruları soranlar için cevabımız çok basit.

  1. Öncelikle pazarlama öğrenmeye odaklanın.
  2. Daha sonra Google eğitimlerini başarıyla tamamlayın.
  3. Kesinlikle ücretli eğitimlere ve sertifika programlarına meyil etmeyin.
  4. Bulabildiğiniz her bir kaynağı okumaya, adeta sömürmeye odaklanın.

Hepsinden önemlisi mümkün olduğunca tecrübe edinmeye çalışın. Bir işe başlamadan tecrübe nasıl edinilir diye sormayın! Kendi web sayfanızı oluşturarak öğrendiğiniz tüm dijital pazarlama uygulamalarınızı kendiniz için deneyin.

Dijital pazarlama eğitimi için harcamayı düşündüğünüz parayı kendi web sitenizin reklamını yapmak için harcayın! Ayrıca bu alanda para harcamak size güzel bir gelir olarak dönebilir. Bunu da aklınızdan asla çıkarmayın.

Son Söz Olarak

Bu konuda bana istediğiniz zaman yazabilirsiniz. Elimden geldiğince sizleri yönlendirmeye ve tavsiyeler vermeye çalışırım. Ancak söz açılmışken bir uyarı yapmadan da edemeyeceğim. Sık sık mail adresimden ya da yazıların altındaki yorum alanından garip istekler geliyor. Garip istekler diyorum çünkü insanların düşünerek yazmadığı istekler olduğunu düşünüyorum.

Kendi işi için baştan sona dijital pazarlama stratejisi yazmamı isteyenler var. Üstelik danışmanlık ya da ücretli bir hizmet kapsamında değil, iyilik yapıp ücretsiz bir strateji oluşturmamı istiyorlar. Vicdanınıza sığınıyorum.

Dijital pazarlama benim profesyonel işim. Ben bu işten ekmeğimi kazanıyorum. Herkesin olduğu gibi benim de zamanım çok değerli. Elbette yorum yapmak ve tavsiye vermek için zaman ayırırım. Ancak dijital pazarlama stratejisi yazmak belli başlı bir iştir. Bunu da hiç tanımadığım insanlara iyilik olsun diye ücretsiz verecek değilim.


Zaman zaman dijital pazarlama konusunda bir dijital pazarlama uzmanı olarak vereceğim bilgileri takip etmek için mehmetortac.com adresini ve Twitter hesabımı takip etmeyi unutmayın!

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Bir Cevap Yazın

Mehmet Ortaç sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya Devam Edin