Dijital Pazarlama Hakkında Bilmeniz Gereken Noktalar

Dijital Pazarlama hakkında neler bilmeniz gerektiğini biliyor musunuz?

Günümüz dünyasında tüketicilerin alışverişe gitmek, ürün ve marka seçimleri yapmak ve bu ürünleri denemek için yeterli zamanı yok.

Özellikle mağazaların kalabalığı ve pandemi süreci ile birlikte gelen mağazalarda ve kalabalık yerlerde bulunmama isteği de buna eklenince fiziksel olarak alışverişe gitmek kaçınılan bir şey oldu diyebiliriz.

Tüketicilerin sadece hafta sonu varken bir de bu zamanı mağazalarda geçirmek istemeyecekleri ayrı bir konu.

Zaten tüm bunların sonucunda dijital pazarlama, elektronik ticaret, sanal mağazalar gibi kavramlar hayatımıza girdi ve vazgeçilmez oldu.

Dijital Pazarlama Hakkında

Dijital pazarlama, tüketicilere harika teklifler içeren çok çeşitli ürün yelpazesi sunan; tüketicilere evlerinde ya da iş yerlerinde oturdukları yerden alışveriş yapma imkânı sağlayan geniş bir platform sunar. Dijital pazarlama ve elektronik ticaret sadece zamandan tasarruf ettirmekle kalmaz, aynı zamanda sunduğu kampanyalar ve fiyat avantajları ile tasarruf imkânı sağlar. Tasarruf sadece cebinizdeki paradan değil, aynı zamanda zamanınızdan da sağlanır.

Ürün ve Hizmet Tanıtma İmkânları

dijital pazarlama hakkında
dijital pazarlama hakkında – pexels.com

Dijital pazarlama alanında ayrıca belli başlı reklamcılık ürünlerini kullanarak ürünlerini ve hizmetlerinizi tanıtıma imkanı da kazanırsınız. Üstelik bu platformlardaki reklam çalışmaları geleneksel reklamcılık yöntemlerinden çok daha uygun maliyetlerle gerçekleştirilmektedir. Böylelikle sattığınız her bir ürün için harcadığını reklam maliyeti oranı geleneksel pazarlama yöntemlerinde oraya çıkan oranlara göre çok daha avantajlıdır.

Dijital Pazarlama ve Elektronik Ticaret Artık Kaçınılmaz!

Dijital pazarlama çalışmaları ve elektronik ticaret artık markalar için kaçınılmaz durumda. Hem tüketicilerin alışkanlık kazanmış olması hem de bu alanlardaki rekabetin ciddi boyutlara ulaşması nedeniyle uzak durulan her bir dakika ticari anlamda kayıp demektir.

Dijital pazarlamanın farklı kanalları ve farklı uygulama yöntemleri vardır. Şimdi bunların 5 farklı versiyonunu kısaca inceleyelim;

Dijital Pazarlama Türleri

E-posta ile pazarlama:

dijital pazarlama hakkında
dijital pazarlama hakkında – pexels.com

Firmanın, ürünlerinin detaylarını her kişiye mail atarak markaları ve farklı indirim türleri hakkında farkına varmalarını sağladığı bir pazarlama türüdür.

Görüntülü Reklamcılık:

dijital pazarlama hakkında
dijital pazarlama hakkındapexels.com

Terimden de anlaşılacağı üzere, Çevrimiçi Görüntülü Reklam, İNTERNET üzerinde tüketiciye tanıtım mesajları veya fikirleri gösterme ile ilgilidir. Bu, reklam blogları, ağlar, geçiş reklamları, bağlamsal veriler, arama motorlarındaki reklamlar, sınıflandırılmış veya dinamik reklamlar vb. Gibi çok çeşitli reklamları içerir. Yöntem, belirli bir reklamı görüntülemek için farklı yerel türlerden belirli kitle ayarlamalarını hedefleyebilir, varyasyonlar, bu yöntemin en üretken unsurunda bulunabilir.

Sosyal Medya Pazarlaması:

dijital pazarlama hakkında
dijital pazarlama hakkında

Ürünlerinin tanıtımı için Facebook, Instagram, Twitter, Google+ vb. Sosyal medyayı kullandığımızda, bu tür pazarlama Sosyal Medya Pazarlaması olarak bilinir.

Video Reklam Yoluyla Pazarlama:

dijital pazarlama hakkında
dijital pazarlama hakkında

YouTube veya Facebook’ta herhangi bir video izlediğimizde 5-10 saniye ekleniyor. Bu reklam, marka ve ürünleri hakkında görüntülenir. Bu, video reklam yoluyla Pazarlama olarak bilinir.

SEO Dijital Pazarlama:

dijital pazarlama hakkında
dijital pazarlama hakkında

Google gibi arama motorları size ihtiyacınız olan her şeyi arayabileceğiniz ve size geniş bir sonuç yelpazesi sağlayacak bir platform sunar. Bu size aynı zamanda farklı bir markanın aynı ürünün fiyatlarını karşılaştırma imkânı da verecektir.


Zaman zaman dijital pazarlama konusunda bir dijital pazarlama uzmanı olarak vereceğim bilgileri takip etmek için mehmetortac.com adresini ve Twitter hesabımı takip etmeyi unutmayın!

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s