Dijital Pazarlama Uzmanı

Modern dünyada tüketicilerin değişen satın alma davranışları ve pazar koşulları dijital pazarlama uzmanlarına olan gereksinimi arttırmış bulunmakta. Artık her marka ister kendi içinde bir pazarlama birimi oluşturarak isterse de dışarıdan bir ajans ya da kişi ile çalışarak bu sürece uyum sağlamaya çalışmakta. Peki, bir dijital pazarlama uzmanı ya da ajansı tam olarak ne işe yarar? Hangi işlemleri sağlar? Ne gibi özelliklere sahip olmalıdır? Bu makalemde bunları kısaca anlatmaya çalışacağım.

Dijital pazarlama uzmanı

Uzmanlık alanı olarak ortaya çıkması yaklaşık on yıl öncesine dayanan bu kavram günümüzde ister kurumsal isterse de kişisel markalar için vazgeçilmez bir öneme sahip. Pazarlama faaliyetlerinin dijital dünyaya evrildiği günümüzde hiçbir markanın göz ardı edemeyeceği bir gerçek var ki; dijital pazarlama uzmanları artık vazgeçilmez olmuşlardır. Kısaca bir markanın pazarlama süreçlerinin dijitaldeki kanallara ait olan kısmını üstlenen ya da bu işlemi yapan birimi yöneten kişilere dijital pazarlama uzmanı adı verilmekte. Görev tanımları içerisinde gün geçtikçe yeni alanlar eklense de temelde kısaca dijital süreçlerden sorumlu kişi diyebiliriz.

Dijital pazarlama uzmanı görevleri

Bir dijital pazarlama danışmanı temel olarak işletmenin pazarlama kanallarını yönetirken belli başlı görevleri de yerine getirir. Bunlar nelerdir;

  • Dijital süreçlerin planlanması
  • Birlikte çalışılacak kişi ya da birimlerin belirlenmesi
  • Ekibin oluşturulması ve görev dağılımının yapılması
  • Mevcut ekibin ya da birimin yönetilmesi
  • Dijital reklam faaliyetlerinin yürütülmesi
  • Dijital varlıkların yönetimi
  • Kampanyaların hazırlanması
  • Gerekli içerik ve görsellerin temin edilmesi
  • Tüm dijital süreçlerin uygulanması

Elbette mevcut görevlerinin başlıca olanları bunlar. Sürecin işleyişinde çok daha fazla detayla ilgilendikleri açıktır.

Olması gereken özellikleri

Bir dijital pazarlama danışmanında başlıca olması gereken özellik yönetebilme ve süreci işler halde devam ettirebilme başarısıdır. Reklam ve tanıtım faaliyetleri diğer birimlerdeki gibi bir duraksama ya da hatayı kaldırabilecek bir durumda değil. Yanlış yazılan bir yazıyı ya da bildirimi belki farklı birimlerde düzeltme şansınız olsa da söz konusu dijital olunca bu pek mümkün değil. O nedenle öncelikle bir dijital pazarlama uzmanı aktif bir şekilde süreci yönetebilir olmalı. Anlık olarak doğru kararlar vermeli ve yanlışları ya da eksikleri nasıl firma lehine çevirebileceğini bilmeli

Sahip olması gereken bir diğer özellik ise kendini geliştirebiliyor olması. Başka hiçbir sektörde olmayan bir hızda neredeyse her gün gelişen ve değişen bir alandan bahsediyoruz. Bugün bildiklerinizin yarın değiştiği bir ortamda aynı sabitlikle birlikte işi yürütebilmeniz pek mümkün değildir. O nedenle bir dijital pazarlamacı kesinlikle yabancı dil bilmeli, kendini yeniliklere çabuk adapte edebilmeli ve sektördeki gelişmeleri analiz ederek ona göre işleyişi düzenleyebilmeli.

Etkili bir dijital pazarlama için neler gerekli?

Dijital reklamcılık sürecinin etkili bir şekilde ilerleyebilmesi ve markaya fayda sağlayabilmesi belli başlı bazı koşullara bağlıdır. Bunlar olmadan bir başarıya erişilebilmesi biraz şansa kalmıştır diyebilirim.

Öncelikle ne yaptığını bilen bir uzmana ve kendine düşen görevi istenilen şekilde yerine getirebilecek bir ekibe ihtiyaç vardır. İyi yetişmemiş ya da eksik bilgi ile donatılmış bir dijital pazarlama uzmanı ve ekibi mevcut durumda markaya faydadan çok zarar verecektir.

Doğru kanallara doğru yatırımların yapılmış olması da dijitalde gerekli bir özellik. Örneğin; eğer sizin hedef kitleniz genç insanlardan oluşuyorsa onların daha az yer aldığı Facebook gibi kanallarda yer almaya çalışmanı ve reklam bütçesinden pay ayırmanız mantıklı olmayacaktır.

Son olarak yeterli bütçe. Çoğu markanın düştüğü bir hata da bu oluyor. Eğer siz kampanyalarınız için yeterli reklam bütçesini sağlayamazsanız mevcut kullandığınız rakamlarla da pek sağlıklı bir geri dönüşüm alamayabilirsiniz. Sanılanın aksine reklam için ayıracağınız bütçe size yük değil uzun vadede kar olarak dönecektir. O nedenle dijital pazarlama biriminize yeterli bütçeyi sağladığınızdan emin olmalısınız.

Özet

Bu makalede sizlere kısaca dijital pazarlama uzmanı nedir, ne iş yapar, hangi özelliklere sahip olmalıdır bunları anlatmaya çalıştım. Elbette bu konu çok daha detaylı ve uzun inceleme alanına sahip olması gerekse de şimdilik bu özetin sizler için yeterli olacağını düşünüyorum. Konu ile ilgili sormak istedikleriniz için yorum kısmından ya da iletişim bölümünden bana ulaşabilirsiniz.


Zaman zaman dijital pazarlama konusunda bir dijital pazarlama uzmanı olarak vereceğim bilgileri takip etmek için mehmetortac.com adresini ve Twitter hesabımı takip etmeyi unutmayın!

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s